szablon na bloxa - włącz OPTYMALIZACJĘ na swoim blogu: Wygląd, Pozostałe
Kategorie: Wszystkie | kategoria1 | kategoria2 | kategoria3
RSS
niedziela, 30 września 2007
Jeśli podoba Ci się ten szablon, możesz go skopiować, klikając w znaczek CSS. Mnie pozostaw, proszę, ślad w komentarzu. Kiedy już to zrobisz, dodaj do swojego pola na kod html (w edycji bloga/wygląd/elementy) taki krótki kod:Spowoduje on wyświetlenie sympatycznego znaczka w wąskiej szpalcie Twojego bloga, tak samo jak w tym szablonie. To taka drobna zapłata za moją pracę.
A jeśli kiedyś zmienisz wygląd swojego bloga, lub skopiujesz szablon innego autora, nie zapomnij tego kodu usunąć.
Dziękuję i życzę miłego blogowania :-)

Nawet w powiązanych cywilizacyjnie, społecznie i gospodarczo tzw. "rozwiniętych" społeczeństwach Zachodu pozycja kobiety jest bardzo zróżnicowana.
Najlepsza jest bez wątpienia w Skandynawii, bo tam wskaźniki obecności kobiet w życiu publicznym, zawodowym, gospodarczym, kulturalnym i religijnym (np. dostęp do funkcji pastora, w Szwecji od 1958) są najwyższe na świecie. Jest to wypadkową faktu, że pozycja kobiety w społeczeństwach skandynawskich jest najlepsza w Europie już od średniowiecza.
W zachodnim kręgu cywilizacyjnym zbliżoną do Skandynawii pozycją społeczną cieszą się jeszcze kobiety w krajach anglosaskich i w Holandii. USA jako jedyne na świecie osiągnęły stan całkowicie takich samych wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn na wysokich stanowiskach menadżerskich i kierowniczych, do czego doprowadziła przede wszystkim lawina pozwów sądowych. W przypadku USA trzeba jednak brać pod uwagę, że jest to społeczeństwo, które uległo bardzo wyraźnej polaryzacji na dwie połowy, liberalną i konserwatywną, w wyniku czego istnieją dwa, niemal jednakowo liczne nurty ustosunkowywania się do pozycji kobiety.
Tymczasem we Włoszech do niedawna mężczyzna, który zabił żonę, bo go zdradzała, często nie szedł w ogóle do więzienia, co pokazuje, jak daleko mogą sięgać różnice w kulturach tego samego kręgu cywilizacyjnego. Wikipedia

 

sobota, 29 września 2007
Wyznaczniki pozycji kobiety
Pozycja kobiety w poszczególnych społeczeństwach i okresach historycznych jest i była bardzo zróżnicowana.
Do czynników, jakie należy brać pod uwagę, opisując ją, należą m. in.:
znaczenie pokrewieństwa "po kądzieli" - i to zarówno sposób określania pokrewieństwa (patrylinearny lub matrylinearny), ale także konsekwencje spadkowe tegoż, czyli czy kobieta ma prawo dziedziczyć, w jakim stopniu, czy można dziedziczyć po matce lub krewnych matki, etc.
samodzielna podmiotowość prawna kobiety (lub jej brak)
prawo kobiety do decydowania o własnym małżeństwie i własnej rozrodczości
dostęp do sfery publicznej:
do edukacji
do polityki (np. bierne i czynne prawo wyborcze)
do ważnych funkcji gospodarczych
do kultury, imprez i wydarzeń publicznych, jako odbiorca i jako twórca
do praktyk i funkcji religijnych
do pracy zawodowej (poza gospodarstwem domowym) - a w tym zakresie także to, czy jej zarobki są równe zarobkom mężczyzny na podobnym stanowisku, czy nie
| < Październik 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
O autorze
Zakładki:
Katalogi szablonów
Licencja
Moje blogi
Skopiuj CSS